At

Komutan bir cuma akşamı; köyleri 2 saat kadar yakın olan, 10 askeri seçip köylerine yollamış. Gönderirken de tembihlemiş: "Pazar akşam içtimasında burada olacaksınız!" diye. Askerler köylerine gitmişler. Pazar akşamı komutan bakmış ki içtimada bu 10 asker yok. Ertesi sabah olmuş içtimaya çıkılınca bakmış ki 10 asker gelmiş. Onlara siz içtima bitiminde kapımın önüne gelin ve teker teker içeri girip derdinizi bana anlatın demiş. Askerlerden ilki içeri girmiş. Komutan sormuş:

- Anlat bakalım neden gelmedin?

Asker yanıtlamış:

- Komutanım sağolun cumartesi ailemle birlikte idik. Çok selamları var. Pazar günü nişanlımla birlikte bahçede gezerken bir de baktım ki saat 5'e çeyrek var, tren 5'de. Allah'tan kayınpeder atını vermişti, koştur Allah koştur... Ama istasyona 1 km kala at çatladı öldü o yüzden gelemedim! demiş.

Komutan da içinden; "E... Tabi bu köylüdür doğrudur!" demiş. 2. asker içeri girmiş. O da başlamış anlatmaya:

- Komutanım sağolun cumartesi ailemle birlikte idik. Çok selamları var. Pazar günü nişanlımla birlikte bahçede gezerken birde baktımki saat 5'e çeyrek var, tren 5'de. Allah'tan kayınpeder atını vermişti, koştur Allah koştur... Ama istasyona 1 km kala at çatladı öldü o yüzden gelemedim! demiş.

Geri kalan 7 askerde bunları söyleyince komutan çıldırmış. Son asker içeri girince ona:

- Dur... Ben anlatayım! demiş komutan. Şimdi sen cumartesi ailenle birlikte idin. Çok selamları var. Pazar günü nişanlınla birlikte bahçede gezerken birde baktınki saat 5'e çeyrek var, tren 5'de. Allah'tan kayınpeder atını vermişti, koştur Allah koştur... Ama istasyona 1 km kala at çatladı öldü o yüzden gelemedin. Değil mi?

Asker:

- Hayır komutanım! demiş. Kayınpeder atını değil arabasını vermişti. Ama istasyona 1 km kala 9 tane at leşi vardı geçemedim. O yüzden gelemedim!...

Oy ver:
loading
4.5(3 oy)