Gerçek Silent Hill

Herkese merhaba. Uzun müddettir paylaşımda bulunamıyorum. Bir yandan okul bir yanda tiyatro ekibim vs. Söz vermek istemiyorum çünkü zaman bulamadığım için yapmak istediklerimi de yapamıyorum ve yalancı durumuna düşmek istemiyorum. Neyse fazla uzatmayayım işte fırsat buldukça paylaşım yapmaya çalışıyorum. Bu sefer sizlere daha öncede gördüğüm ve ilgimi çeken bir yerden bahsetmek istiyorum.

1999 Yılında korku oyunları arasına adını altın harflerle kazıtacak bir oyun olan Silent Hill piyasaya adım attı. Ben ilerleyen dönemlerde bu seriyle tanışsam da oldukça orijinal, farklı ve bir o kadar ilgi çekici bulmuşumdur. Oyunun konusu:

"Silent Hill adında bir kasaba vardır buradaki insanlar normal bir hayat sürmektedir fakat bazı tarikat olayları nedeniyle bir kız kurban edilir ve kasabada çok büyük bir yangın çıkar. Bir türlü söndürülemeyen bu yangın kasabayı ölü bir şehir haline getirir. Kasabada hala yaşayan insanlar vardır fakat kendilerini korumak için kiliseler ve madenlere saklanırlar. Bir siren sesi yayılır bu siren adeta felaketin habercisidir karanlığın yaklaştığını vurgular ve herkes sığınaklarına yani kiliseye, madenlere çekilir. Buradaki karanlıktan kasıt aslında kötülüktür yaktıkları kızın ikizi vardır bu aslında kızın diğer yarısı yani iyi olan tarafıdır. Buradaki tarikatın amacıda bu kızın iyi tarafını bulup öldürmektir ancak bu şekilde huzura kavuşacaklardır."

Oyunun ana konusu budur fakat elbette birçok seri halinde piyasaya çıktı ve yan oyunları da geldi. Silent Hill 'de en sevdiğim özellikse sıradan bir insan oraya gittiği zaman sadece yanmış olan kasabayı görür ve hiç insan yoktur. Fakat günahkar birisi oraya gittiği zaman bütün çıkış yolları kapanır ve günahlarıyla bir bir yüzleşmek zorundadır. Tabi günahları tuhaf tuhaf yaratıklar halinde gözükür. Empati yapmamız yeterli olacaktır bu durumda düşünsenize pişmanlık duyduğunuz bir şey bir bedene bürünüp sizi öldürmek için peşinizden geliyor. Elbette teslim olacak olanlarda vardır ama sonuç olarak bir korku duyar insan. Ayrıca bu kasabanın görüntüsü karanlık gelmeden öncede korkunçtur karanlık geldikten sonra aman Ya Rabbi! Gündüz her yer sis içindedir ve bir kaç metre ilerisini göremeyeceğiniz kadar yoğun bir sis mevcuttur. Neyse esas ilgimi çeken olaya gelecek olursak neredeyse gerçek Silent Hill diyebileceğimiz bu yer.

Amerika'nın Pennsylvania eyaleti sınırları içinde kalan Columbia County'de Centralia... Sürekli sis ve duman altındaki bu yer Silent Hill oyunu ve filmindeki kasabaya benzerliği ile dikkat çekiyormuş. 1960'larda 5000 kişinin yaşadığı bu yerde bir sinema, üç okul, bir düzine lokanta, bir postane ve yedi kilise varmış. Yani sıradan bir madenci kasabasıymış diyebiliriz. Günümüzde ise sadece 4 kişi burada yaşamaya devam ediyormuş.

Çoğu terk edilmiş bina, insanlar veya doğa tarafından yok edilmiş. Kasabanın bazı yerleri ilk bakışta içinden asfalt yollar geçen birer tarlaya benziyor, bazı yerlerde yeni bitmiş ormanlar bile görülebiliyormuş. Geride kalan tek kilise ise her Pazar ayinlerine devam ediyormuş. Mezarlıklarsa sürekli sis altındaymış.

Tüm bunların sebebi ise 1960'ların başında başlayan ve halen daha sürmekte olan bir maden yangını. Alevlerin kasabanın altında 250 yıl kadar daha yanmaya devam edeceği tahmin ediliyormuş. Yazar David DeKok 1986'da ziyaret ettiği kasaba hakkında şunları söylemiş:

"Orası hiç kimsenin yaşayamayacağı bir yer. Merkür'den daha sıcak, havası Satürn'ünkinden daha zehirli. Alevlerin merkezinde sıcaklık bin dereceyi geçiyor. Ölümcül karbonmonoksit bulutları ve taşların arasından sızan diğer gazlardan bahsetmiyorum bile..."

Madenlerin derinliklerindeki yangın hala yanmaya ve imkan bulduğu yöne doğru ilerlemeye devam ediyormuş. Çevre kasabalar da bu yangının tehdidine her geçen gün biraz daha yaklaşıyormuş. Centralia'da işte bu yüzden Silent Hill gibi sessiz ve ölümcül.

Belki de orası sadece bir yangından daha fazlası tarafından bu hale getirilmiştir. Belki de bir zamanlar orada yaşayan binlerce kişi hala orada bir yerlerdedir. Caddeleri doldurmak için, sirenin çalmasını bekliyorlardır...

Ayrıca açıklayıcı olması için birkaç resim linki paylaşıyorum ayrıca gerçek Silent Hill adıyla aratırsanız daha fazla resimlere ve videosuna ulaşabilirsiniz.

Gerçek Silent Hill 1

Gerçek Silent Hill 2

Gerçek Silent Hill 3

Gerçek Silent Hill 4

Gerçekten enteresan bir yer. Gidip görmek gerek böyle yerleri ama ilk sorunum zaman, ikinci sorunum maddiyat olur işte... Bir sonraki paylaşımda görüşmek üzere...

Oy ver:
loading
4(34 oy)