Makinist Temel

Temel makinistlik eğitimini başarıyla tamamlamış. Son derste, işi yıllardır yapan usta bir makinist mezun olacak öğrencilere; içeriği işin zorluklarından insan hayatının kutsallığına kadar uzanan kapsamlı bir konuşma yapmış. Konuşmasının sonunda Temel'i kaldırıp sormuş:

- Evladım normal seyrinde, trenin elverdiği en yüksek hızla gidiyorsun. Trende 150 yolcu var. Bu sırada tren yolunda oynayan bir çocuk farkettin ne yaparsın?

Temel:

- Hemen treni raydan çıkarır, çocuğu kurtarırım... İnsan hayatı kutsaldır.

Usta makinist:

- Olur mu evladım? Peki trendeki 150 yolcu ne olacak onların hayatı da kutsal... Bakın çocuklar böyle bir durumda yapacak pek bir şey yoktur. Mecburen çocuğu ezmelisiniz ki; kalan 150 yolcuya bir şey olmasın.

Birkaç gün içinde bütün makinistler çeşitli yerlerde görev almaya başlamışlar. Temel de ilk seferine çıkmış. Tesadüf bu ya; trende tam 150 yolcu var. Tren normal seyrinde, trenin elverdiği en yüksek hızda seyrederken Temel tren yolunda oynamakta olan bir çocuk farketmiş. Hemen o usta makinistin söylediklerini hatırlamış ve hızlı bir kararla yolbcuların selameti için; çocuğu ezmeye karar vermiş.

Ertesi gün gazetelerde başlık: "Makinist dehşeti... Acemi makinist 151 kişinin ölümüne sebep oldu!"

Kazanın tek kurtulanı olan Temel yargılanmaya başlamış. Mahkemede hakim Temel'e sormuş:

- Evladım, bu kadar insanın ölümünden sorumlu olduğun düşünülüyor. Kendini nasıl savunacaksın?

Temel:

- Efendim bize makinistlik okulunda, kazanın gerçekleştiği gibi zor bir durumda çocuğu ezmekten başka çaremiz olmadığı öğretildi.

Hakim:

- Ama evladım sen treni raydan çıkarmışsın!

Temel:

- Efendim ben tam çocuğu ezecektim... Çocuk raydan kaçtı... Ben de peşinden gittim!...

Oy ver:
loading
3.5(2 oy)