Ölümle İlgili Fıkralar

Ölümden sonraki hayata inanan her dinde, farklı isimle de anılsa vardır; iyilik yapanların mükafatı cennet, kötülük yapanların cezalandırılacağı cehennem. Bu yüzden bu bölümdeki fıkralar; çeşitli inanışların kalıplarına göre çok farklı konuları işleyebilir ve bazı meslek gruplarına eleştiri niteliği taşıyabilirler.

- Alo buyrun?

- Hüsamettin orada mı?

- Hüsaaamettin... Hayır daha gelmedi.

- Ne zaman gelir?

- Orasını ben bilemem... Allah bilir.

- Afedersiniz orası neresi?

- Karacaahmet mezarlığı!...

Oy ver:
loading
4(153 oy)

40'lı yaşlarda bir kadın bademciğini aldırmak için hastaneye yatmış. Kadın hala baygınken birden karşısında Azrail'i görmüş.

- Aman Allahım! demiş, yoksa ölüyor muyum bu genç yaşımda?

Azrail demiş ki:

- Yok hanımefendi demiş. Ben şuradaki komadaki bey için gelmiştim. Sizin 35 yıl, 2 ay, 8 gün daha ömrünüz var.

Oy ver:
loading
4(76 oy)

Bir gün Cennet'in kapıları şiddetle vurulmuş: "Güm!... Güm!... Güm!...". İçeriden seslenmişler:

- Kim o?

Dışarıdan gök gürültüsü gibi bir ses:

- Biz İstanbul'u fetheden Fatih'in yiğitleriyiz!

İçeriden hoş geldiniz diyerek kapılar ardına kadar açılmış ve yiğitleri içeriye buyur etmişler. Her şey çok güzel gidiyormuş. Ta ki, 40 yıl geçinceye kadar. Bir gün kapılar yine şiddetle çalınmış: "Güm!... Güm!... Güm!...". İçeriden sormuşlar:

Oy ver:
loading
3.5(61 oy)

İki adam ölür. Cennete mi yoksa cehenneme mi gideceklerine karar verememişler. Cennetten sürekli bağırma ve haykırma sesleri geliyormuş. Cennetteki meleklerden birine sormuşlar: "İçerde ne oluyor?". Melek de onlara: "İçerde kanat takmak için delik açıyorlar…" demiş. Adamlardan biri diğer adama: "Ben cehenneme gidiyorum!" demiş. Diğer adam: "Neden cennete gitmiyorsun da cehenneme gidiyorsun?" diye sormuş. Adam:

- Cennette kanat takmak için delik açıyorlar ama cehennemde kuyruk takmak için delik açmalarına gerek yok! Çünkü onun, zaten yeri hazır!...

Oy ver:
loading
4(65 oy)

Cennetle cehennem arasında bir köprü yaptırmak istemişler geçişler kolaylaşsın diye. Karar verilmiş her iki taraf aynı anda başlayıp ortada buluşulsun diye. Cehennemde süratle köprü inşaatı başlamış ortaya doğru ilerliyormuş. Fakat inşaat, cennet tarafında bir türlü başlamıyormuş. Zebaniler sormuşlar: "Sizin taraftan inşaat niye ilerlemiyor?" diye. Melekler de cevap vermişler:

- Henüz elimizde müteahhit yok!...

Oy ver:
loading
4(63 oy)

Sayfalar