yaşlı

Lao Tzu'dan

Köyün birinde bir yaşlı adam varmış. Çok fakirmiş ama Kral bile onu kıskanırmış... Öyle dillere destan bir beyaz atı varmış ki, Kral bu at için ihtiyara nerdeyse hazinesinin tamamını teklif etmiş ama adam satmaya yanaşmamış. "Bu at; sadece bir at değil benim için... Bir dost... İnsan dostunu satar mı?" dermiş hep. Bir sabah kalkmışlar ki, at yok. Köylü ihtiyarın başına toplanmış: "Seni ihtiyar bunak, bu atı sana bırakmayacakları, çalacakları belliydi. Krala satsaydın, ömrünün sonuna kadar beyler gibi yaşardın. Şimdi ne paran var, ne de atın" demişler...

Oy ver:
loading
3.5(48 oy)

Adamın biri yolda yürürken yaşlıca bir adama rastlamış. Bir de bakmış ki yaşlı adam, ellerini arkasına kenetlemiş öylece kendisine bakıyormuş. Biraz yaklaşınca yaşlı adam:

- Evladım senden bişey rica edebilir miyim?... Şu fermuarımı indirip beni işetebilir misin?... Sana zahmet, demiş.

Genç adam, yaşlı adamın haline acıyarak istenileni yapmış. Daha sonra yoluna devam ederken kollarının olmadığını sanıp acıdığı yaşlı adama, arkasını dönerek son kez bakmış. Bir de ne görsün; yaşlı adam elini kolunu sallayarak ilerliyor. Hemen geri dönüp yaşlı adamı yakalayıp sormuş:

Oy ver:
loading
3.5(46 oy)

Amerika’da 22 numaralı karayolunda, devriye görevi yapan bir otoyol polisi arabasından yolu takip ederken, bir araba görmüş. Radarda; minimum 50 km/s hız ile gidilmesi gereken yolda bu aracın 22 km/s hız ile gittiğini fark etmiş. Bu araba yolu tıkıyormuş. Aracı durdurup sürücüyü uyarmak için aracın peşinden gidip durdurmuş. Bir de ne görsün… Aracı kullanan çok yaşlı bir teyze, aracın arka koltuğunda da; tir tir titreyen 3 tane yaşlı teyze… Polisi görünce, yaşlı sürücü endişelenerek sormuş:

- Polis bey çok mu hızlı gidiyordum?

Polis:

Oy ver:
loading
3.5(38 oy)

Yaşlı kadın yeni evlendirdiği kızının evine gitmiş. Kızı kendisini, çırılçıplak bir halde karşılayınca şaşırarak sormuş:

- Kızım bu ne hal hiç bu halde kapı açılır mı? diye.

Kız da annesine:

- Üzerimde aşk elbisesi var anne! Nasıl oldu da fark edemedin? demiş.

Yaşlı kadın eve gidince hemen oda kızı gibi aşk elbisesini giymiş ve kocasını beklemeye başlamış. Aradan biraz zaman geçtikten sonra kapı çalmış ve gelen kocasıymış. Hemen kapıyı büyük bir heyecanla açmış. Tabii adam gördüğü manzara karşısında şaşkınlığını attıktan hemen sonra:

Oy ver:
loading
3.5(39 oy)

Adam sabah kalktığında o gün 75 yaşına bastığını farketmiş. Yatağında doğrulmuş ve derin derin iç geçirerek ayaklarına bakmış:

- Ah benim sevgili ayaklarım, bu güne kadar beni nereye gitmem gerekse oraya götürdünüz, vücudumu taşıdınız ve bugün benimle birlikte 75 yaşına girdiniz. Nice senelere benim vefakar ayaklarım.

Biraz daha yukarıya süzmüş gözlerini:

- Benim vefakar dizlerim. Bugüne kadar benim yükümü taşıyıp her türlü işimi yapmamda yardımcı oldunuz. Bugün 75 yaşına girdik, nice senelere.

Biraz daha yukarıya gitmiş gözleri ve adam iyice hüzünlenmiş:

Oy ver:
loading
3.5(10 oy)

Sayfalar