Amerikan Teknolojisi

Amerikalılar yeni bir uçak geliştirmiş. Suudi kralı uçaklardan sipariş vemeye karar vermiş ama önce bir deneme istemiş. Amerikalılar Suudi Arabistan'a uçaklarından bir adet getirip Arap pilota teslim etmişler.

Arap pilot uçağa binip havalandırmış. Bir süre uçtuktan sonra gösterinin bir parçası olarak; uçağın dört motorundan biri patlamış. Uçağın gösterge ekranında bir yazı belirmiş:

"Don't panic! This is Amerikan technology!" (Panik yapmayın! Bu Amerikan teknolojisidir!)

Pilot uçağın da problem olmadan uçmaya devam ettiğini görünce rahatlamış. Biraz sonra gösterinin ikinci aşaması başlamış. Uçağın bir motoru daha patlamış. Yine ekranda yazı:

"Don't panic! This is Amerikan technology!"

Pilot yine rahatlamış. Biraz sonra uçağın kalan iki motoru birden patlamış. Pilot paniklemeye başlıyormuş ki; yine ekranda yazı:

"Don't panic! This is Amerikan technology!"

Tam bu sırada uçak otomatik pilota geçip, hiç motoru kalmamış uçağı yumuşak bir şekilde yere indirmiş. Suudi kralı gösteriden çok memnun kalmış. Hemen yüz tane sipariş edecekmiş ki; çıkarılan fatura dudak uçuklatan cinstenmiş. Kral fiyatı fazla bulup siparişten vazgeçmiş ve arap mühendislere bu teknolojide uçak yapmaları için emir vermiş.

Uzun süren çalışmalar sonunda Araplar uçağı yapıp bir tanıtım düzenlemişler. Tanıtıma Amerikalı firmanın yetkilileri de davet edilmiş. Suudi kralı jest olarak uçağı Amerikalı bir pilota teslim etmiş.

Arap sermayesiyle yapılmış uçak havalanmış. Biraz sonra planlandığı gibi uçağın bir motoru patlamış. Uçağın ekranında bir yazı belirmiş:

"Don't panic! This is Arabic technology!" (Panik yapmayın! Bu Arap teknolojisidir!)

Amerikalı pilot bakmış. "Aa bizim uçağın aynısı yapmışlar." diye düşünmüş... Hiç panik yapmamış. Biraz sonra yine planlandığı gibi ikinci motor patlamış. Yine ekranda yazı:

"Don't panic! This is Arabic technology!"

Pilot gayet sakin... Biraz sonra planda olmayan bir şekilde uçağın kalan iki motoru patlamış. Amerikalı pilot geriye yaslanmış. Kendi uçaklarındaki gibi; otomatik pilotun uçağı yumuşak bir şekilde yere indirmesini beklerken... Ekrandaki yazı dikkatini çekmiş:

"Please repeat after me: Eşhedü en lâ ilâhe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abduhû ve rasûlühü." (Lütfen benden sonra tekrar et: Eşhedü en lâ ilâhe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abduhû ve rasûlühü)

Oy ver:
loading
4(30 oy)