Aokigahara (İntihar Ormanı)

Herkese merhaba. Efendim bir o kadar koşuşturmalı bir o kadar idare eder kıvamda geçen bir yaz tatilinin bitmesi gene de içime oturdu. Tabi ki buna da şükür neyse ki okulumun açılmasına daha var. Lafı uzatmayayım ve yazılarımda verdiğim bu uzun aradan sonra telafilerime başlayayım.

Başlıktan da anlaşılacağı üzere yine sizlere oldukça enteresan bir hikayem var. Japonya da Fuji dağının eteklerinde bulunan bu orman dışarıdan bakıldığında gerçekten insanı büyülüyor fakat içeri girince insanı gerçekten inanılmaz bir kasvet basıyor. Bu ormanın asıl adı ' Aokigahara ' fakat orjinal adından çok ' İntihar Ormanı ' olarak biliniyor. Bir rivayete göre cesedinin bulunmasını istemeyen insanlar gelip burada intihar ediyorlarmış. Ceset nasıl bulunmayacak ki diyeceksiniz bir nebze haklısınız da fakat bu ormanda bugüne kadar oldukça fazla insan ölmüş. 1998 yılında bu ormanda tam 73 ceset bulunmuş. Fakat 2002 yılında bu sayı 78 'e çıkmış. Bazı ormancılar cesetlerden kimisini alıp kulübede onunla birlikte uyuyorlarmış. Onların inancına göre eğer ceset yalnız kalırsa huzursuz olup çığlık atıyormuş. Wataru Tsurumui ' The Complete Manual Of Suicide adlı kitabında bu orman ' intihar etmek için en iyi yer ' olarak geçmekteymiş.

Japon kültürleri bir farklıdır. Mitolojileri, şehir efsaneleri ünlüdür. Hatta korku filmi konusunda da epeyce ustadır bu saygı değer dostlarımız. İntihar etmek onlar için bir gururdur. Saygıya çok önem verirler. Bu yüzden bu orman aslında anılarla dolu. Evet gezmeye kalksanız insanın içini karartır. Çünkü cesetlerin bir çoğu hala durmakta bu orman adeta açık hava müzesi gibi kullanılmakta. Düşünsenize ormanda gezerken sürekli cesetlere rastlıyorsunuz ve bu artık normal karşılanan, gönüllü insanlar tarafından ceset aramaları yapılan bir orman. Birde bu ormanda ki anıları düşünün. Aşk, Acı, İflas, Vicdan Azabı, Ailevi Sorunlar vs. Ölüm konusu genellikle içimi daraltır. Böyle bir yerde gezebilirim fakat dediğim gibi atmosferden çok bu insanların hayatlarına takılırım muhtemelen. En azından bunun farkında olan bazı insanlar 'Lütfen Burada İntihar Etmeyin, İntihar Etmeden Önce Bir Kez Daha Düşünün, Yaşadıklarınızı İçinize Atmayın Birileriyle Dertleşin, Annenizin ve Babanızın Size Verdiği En Değerli Hediye Hayattır ' gibi uyarılar bulunmaktaymış. Ne ilginç bir yer, ne ilginç uyarılar değil mi? Ayrıca bu ormanı anlatan ' Sea Of Trees ' adlı bir film çekiliyormuş. Filmde intihar etme kararı alıp bu ormanda tanışan ve hayatlarına son vermekten vaz geçen iki arkadaşın hikayesi anlatılacakmış. Normalde bu tarz filmleri sevmem ama nedense bu yapım ilgimi çekti. Hayatın kıymeti bilinmeli ve biz insanlar daha fazla duyarlı ve daha fazla yardım sever olmalıyız. Biz başarmalıyız. İyi geceler diliyor ve bir sonra ki yazıda görüşmek dileklerimle sizleri şu sözümle uğurluyorum.

' İnanıyorum insanlar daha bilinçli bir hale gelecekler, işte o zaman gerçekleri görebilecekler '

NOT: Pek iç açıcı manzaralar barındırmadığından bu yazımda resim paylaşmadım. Sizlere de tavsiyem netten resimlerine mümkün olabildiğince bakmayınız.

Oy ver:
loading
4(12 oy)