Kaptan Temel

Bir zamanlar Temel adında ünlü bir kaptan yaşarmış. Kaptan Temel o kadar ünlüymüş ki tüm dünyadaki denizciler onu tanırlarmış. İsmi geçtiğinde düşmanları korkudan titrerlermiş... Çünkü Kaptan Temel hayatı boyunca sayısız savaş kazanmış.

Kaptan Temel'in yalnızca gemisinde çalışan tayfalarının farkettiği bir sırrı varmış. Kaptan Temel ne zaman önemli bir karar verecek olsa -çok değer verip, kiseleri yanına yaklaştırmadığı- küçük, kilitli sandığını alır bir odaya saatlerce kapanır, çıkınca kararını açıklarmış.

Gel zaman git zaman tayfaları bu durumda şüphelenir olmuş. Hatta tayfalar arasında sandıkta ne olabileceğine dair fantastik söylentiler yayılmaya başlamış. Tayfalardan biri o sandıkta ne olduğunu öğrenmeyi kafaya koymuş fakat bu sandığa ulaşmak Temel hayattayken imkansızmış.

Ölümlü dünya... Günlerden bir gün Kaptan Temel ölmüş ve sandıkta ne olduğunu öğrenmeyi kafaya koyan tayfa ilk iş Kaptan Temel'in kamarasına dalıp, rahatsız edilmemek için kapıyı üzerine kilitlemiş. Ve biraz uğraşarak da olsa KaptanTemel'in o çok kıymetli sandığını açmış... İçinde sadece bir eski bir kağıt parçası varmış ve üzerinde şu yazılıymış:

"Sağ iskele, Sol sancak"

Oy ver:
loading
4(17 oy)