Dyatlov Geçidi Vakası

Merhaba sevgili okuyucular. Uzun bir aradan sonra sizleri bu yazımda Rusya'ya götüreceğim ve zannedersem bu olay ile biraz üzeceğim...

Efendim video oyunları ile aram yıllardır iyidir beni bilenler bilir. Video oyunlarını aslında eğlence aracı olarak gayet başarılıdır fakat bazı oyunlar tıpkı bazı kitapların, filmlerin yaptığı gibi gerçek olaylardan esinlenerek uyarlanırlar. Neyse efendim korku bölümüyle haşir neşir olduğum için geçenlerde duyurusuna denk geldiğim bir oyuna rastladım. Oyunumuzun adı Kholat. İlk başta bir garipsedim sonra yaratıcı buldum ve başladım incelemeye. Parçalar bir bir yerine oturdu inceledikçe aslında bu oyunumuz 1959 yılının şubat ayında gerçekleşen gerçek bir trajedinin hikayesini anlatıyor. Tabi bunu duyunca başladım incelemeye ve takdir edersiniz ki hiç de hoş şeyler ile karşılaşmadım...

Bir grup dağcı aslında öğrenci Rusya ‘nın Ural dağlarına çıkmak için yola koyulurlar. Bu ekibin hepsi daha önce çeşitli dağcılık deneyimlerinde bulunmuş tecrübeli insanlardır. Ekibin lideri Igor Alekseievich Dyatlov ‘dur. 10 kişilik bir ekip olan bu grup şubat ayın da dağa tırmanacaktır fakat bilinen diğer bir tehlikeli özellikse şubat ayının bu bölgede ki en çetin ay olduğudur. Ayrıca yolculuğun başında ekibin bir üyesi (Yudin) sakatlanır ve hastalanır bu yüzden geri döner ve ekip 9 kişi yoluna devam eder. Araba ve tren ile süren uzun bir yolculuğun ardından dağın eteklerine ulaşmayı başarırlar ve planlanıldığı gibi tırmanış başlar. 27 Ocak grubun görüldüğü son tarih olur. Planlara göre 12 Şubat günü ekip dağın zirvesine çıkmış ve spor tesislerine hedeflerine vardıklarına dair bir telgraf çekecektir ancak hava koşulları nedeniyle de gecikme olabileceği için tarih 12 şubatı geçtiğinde önce kimse endişelenmez fakat 20 Şubat olduğunda halk arasında bir panik yayılmaya başlar. Gönüllülerin oluşturduğu arama kurtarma ekibine askeriye ve polis de çeşitli araçlarla birlikte katılır. Kurtarma ekipleri 26 Şubatta kamp yerine ulaşırlar. İşte her şey bu çadıra ulaşıldıktan sonra başlar. Çünkü çadır içeriden yırtılmış bir şekilde ve ekibin ayakkabıları dahil bütün eşyalarıyla bulunur. Etrafta ki ayak izleri bu gruba aittir fakat bir diğer ilginç kısım ormana doğru giden bu ayak izleri 500 m sonra aniden yok olmaktadır. Yapılan araştırmaya göre ilk iki ceset üzerinde iç çamaşırı ve çorapları ile birlikte ateşin yanında bulunurlar. Daha sonra igor dyatlov ve iki kişinin cesedi kamp ile orman arasında bulunur. Yapılan incelemelere göre bu beş kişinin ölüm sebebi hipotermi olarak belirlenir. Diğer dört cesede ulaşmak ise Mayıs ayında gerçekleşir. İşler bu sefer çok daha fazla karışır çünkü bulunan cesetlerde (kafatası kırılması, kırık kaburgalar, bir cesedin burnunun yarısının olmaması, bir diğer cesedin gözlerinin ve dilinin olmaması gibi ) ağır derecede darbe ve radyasyona rastlanır. Kamp bölgesine yakın yerde Rusya ‘nın nükleer tesislerinin bulunmasıyla birlikte o bölgede son zamanlarda çok fazla uçan cisim raporlarının olması çeşitli teorilere neden olur. Ayrıca o bölgede yaşayan mansi yerlileri bir müddet bu cinayetlerden sorumlu tutulurlar fakat yapılan araştırmayla masum oldukları çıkar. Ayrıca kamp yerinde belirlenemeyen metal bir cisim bulunmuştur. Rusya halkı bu olaydan sonra adeta ayağa kalkar. Çeşitli incelemeler sonucu sadece teoriler üretilmiş asla kesin bir sonuca varılamamıştır. Günümüzde bile açıklama getirilemeyen olay hala büyük bir sır olarak gizemini korumaktadır.

Aşağıda ki bilgiler wikipedia dan alınmıştır;

Üyeler;
• Igor Alekseieviç Dyatlov grup lideri, d. 13 Ocak 1936
• Zinaida Alekseevna Kolmogorova d. 12 Ocak 1937
• Lyudmila Alexandrovna Dubinina d. 12 Mayıs 1938
• Alexander Sergeieviç Kolevatov d. 16 Kasım 1934
• Rüstem Vladimiroviç Slobodin d. 11 Ocak 1936
• Yuri (Georgiy) Alexeieviç Krivonişenko d. 7 Şubat 1935
• Yuri Nikolaieviç Doroşenko d. 29 Ocak 1938
• Nicolai Vladimiroviç Thibeaux-Brignolles d. 5 Temmuz 1935
• Semyon (Alexander) Alexandroviç Zolotarev), d. 2 Şubat 1921
• Yuri Yefimoviç Yudin d. 19 Temmuz 1937 ö. 27 Nisan 2013

Diğer bulgular:
• 12 yaşındaki Yury Kuntseviç, cesetlerin üzerinde kahverengi bronzlaşmış lekeler olduğunu söylüyor.
• Grubun 50 kilometre uzağındaki diğer kayakçılar olay gecesinde kuzeyde garip turuncu küreler gördüklerini rapor ettiler. Bu tip raporlar 1959 yılında Ocak ayından Mart ayına kadar alındı. Fakat bunların sonra R-7 Semyorka roket testi olduğu teyit edildi.
• Olay gecesi grubun çektiği son fotoğrafın garip turuncu küreleri gösterdiği iddia edilmektedir.
• Olay yerinde garip bir metal parçası bulunduğu rapor ediliyor. Bu metal parçası arama ekibi tarafından fotoğraflanmıştır. [12]
• Araştırmacılar Yuri Krivonişenko ve Yuri Doroşenko'nun kamp ateşini kuru odunlar yerine sedir ağacından kırdıkları yaş dallarla yaktıkları tespit etmişlerdir. Bundan dolayı gençlerin olay gecesi görme yetilerini kaybettikleri düşünülmektedir.
• Grubun son kamp yeri Baykonur Uzay Üssü'nden (R-7 roket testinin yapıldı alan) Novaya Zemlya'nın (Sovyet Rusya'nın nükleer araştırmalar yaptığı yer) arasında kuruluydu.
• Olay yerinde gruba ait ayak izlerinden başka yabancı ayak izi yok. Bu bulgu ise Mansi yerlileri veya başka yabancılar tarafından öldürüldükleri tezini çürütüyor.
• Cesetlerin kırıkları olmasına karşın dışarıdan darbe aldıkları görülmüyor.
• Rüstem Slobodin'in dudakları ve yüzünün sol yarısının şiş olduğu tespit edildi. Vücudunun değişik yerlerinde darp izleri görülüyor. Slobodin midesini kramp girmiş veya darbe almış gibi tutuyor. Cesedin bulunduğu pozisyona bakarak araştırmacılar Slobodin'in bir şeyle mücadele etmiş olabileceğini düşünüyorlar. Darp izleri, dudağının ve yüzünün sol yarısının şişik olması bu iddiayı doğrularken, çevrede yabancı ayak izi olmaması iddiayı çürütüyor.
• Dere yatağında suyun içinde bulunan dört cesedin giysileri üzerinde mor renkte lekeler görülüyor. Araştırmacılar bunların minerallerden kaynaklandığını düşünüyor.
• Grubun; Igor Dyatlov, Yuri Krivonişenko, Rüstem Slobodin, Semyon Zolotarev'a ait 4 kamerası olduğuna inanılıyor, fakat Dyatlov dışındaki diğer kameraların içinde ne olduğu bilinmiyor veya açıklanmıyor. Semyon Zolotarev olay gecesi çadırdan kaçarken kamerasını yanına alan tek kişi.
• Yuri Krivonişenko'nun burnunun bir kısmı yok. (Otopsi resimlerinde görülebilir.)
• İddiaya göre Yuri Doroşenko'nın gruptan ayrı özel bir günlüğü var ve grubun günlüğü ile birlikte çadırda bulundu. Günlükte felaketin tam nedeninin yazdığı söyleniyor.

Ayrıca daha detaylı araştırmak isteyen okuyucularımız için;
https://saklisite.wordpress.com/2009/05/16/dyatlov-gecidi-veya-en-buyuk-...
https://www.youtube.com/watch?v=4p1On-KhNXs
https://www.youtube.com/watch?v=8rItOKPEiC4
https://www.youtube.com/watch?v=afoBDT4KOns

MetalMan diyor ki;

Evet sevgili okuyucular artık bildiğiniz üzere gün gibi bir gerçek var ki oda sebebi ne olursa olsun 9 hayatın boşuna heba olması. Ayrıca ekibin tek kurtulan üyesi ( Sakatlanıp yolculuk başlamadan geri dönen) Yuri Yudin ; ‘ Eğer tanrıya bir soru sorma hakkım olsaydı o gece arkadaşlarıma ne olduğunu sorardım ‘ diyor. Günümüze kadar açıklanamaması bir tarafa bir çok olayda olduğu gibi kanımca bir şeyler örtbas ediliyor. Çünkü bu olay hakkında çok fazla araştırma yaptım yukarıda ki belgeselin de iki bölümünü izledim (üçüncü bölümünü gözden kaçırmışım onu da izleyeceğim) fakat bana da mantıklı gelen bir açıklama olmadı. Hatta bu olay adına şeytan geçidi adı verilen birde film çekilmiş merakımdan oturup onu da izledim. Filmin konusunda akıllıca olan unsur bu dokuz kişi yerine o gece olanları araştırmaya giden farklı bir grubun hikayesini anlatıyor onların başına çeşitli olaylar geliyor meraklılarına tavsiye ederim tabi biraz fazla bilim kurgu ve uçukluk katmışlar. Efendim oyunumuza dönecek olursam hala bir haber yok kendisinden diyordum ki http://kholat.com/ bakınca oyunun bugün çıktığını gördüm nasıl sevindim anlatamam en kısa zamanda oynayıp bitirip dilerseniz sizler ile görüşlerimi paylaşabilirim. İşte insanlar bu kadar acımasızlar kendi amaçları uğruna gerekirse binlerce insanı bile öldürüp hiçbir şey yokmuş gibi hayatlarına devam edebiliyorlar. Tamam ölüm sebepleri tam olarak bilinmiyor ama Rusya ve nükleer santral kayıtları her yerde geçiyor ayrıca son dört cesedin üzerin de bulunan radyasyon vs gerisini siz anlayın artık. Dünya gizemli bir yer fakat insanlar daha da gizemli diyor bir sonra ki yazımda görüşmek üzere hoşcakalın.

Not: Nette olay hakkında benzer bilgilere ulaşabilirsiniz hatta Ruscanız varsa daha sağlam kaynarlardan da bilgiler edinebilirsiniz ayrıca cesetlerin resimleri de mevcut tabi sağlam bir bünyeniz varsa bakınız.

Oy ver:
loading
4(16 oy)