Waverly Hills Sanatorium (Outlast 'ın Gerçek Hikayesi)

Merhaba sevgili okurlar. Gene ben ve gene uzun bir aradan sonra yeni bir hikaye. Artık bana alıştığınızı tahmin ediyor ve tabi ki yoğunluğumdan dolayı çok aktif olamadığım için affınıza sığınıyorum ama yeni hikayelerin gelmeye devam edeceği haberini de vermekten mutluluk duyuyorum.

Efendim bunu Dyatlov Geçidi vakası isimli yazımda da belirtmiş olmam lazım ama olsun gene üstünden geçeyim ben bir; video oyunları ile aram oldukça iyidir çocukluğumdan beri oynarım tabi yaşım ilerledikçe ve ilgi alanlarım değiştikçe işlerin daha bir iç yüzüne girmeye başladım buda beraberinde çok enteresan şeyleri ortaya çıkardı. Zaten bildiğiniz üzere günümüzde bir çok kitap, film oyun vs. gerçek olaylardan esinlenip bizlere uyarlanıyorlar. Hatta gerçek olayları anlatan şarkılar bile mevcut ( Bkz: Rammstein - Mein Teil ) neyse lafı uzatmayayım. Bilmeyenler için şöyle bir giriş yapayım; Outlast diye bir korku oyunu çıkarıldı 2013 yılında. Bilindik korku oyunlarında al eline silahı önüne geleni indir mantığından ziyade bu oyunda bir araştırmacıyı kontrol ediyorduk ve köşe bucak kaçıyorduk. Atmosferi gayet sağlamdı kendinizi hep bir tedirgin hissediyordunuz ve geleyim en önemli konuya oyun bir akıl hastanesinde geçiyordu. Mount Massive Asylum adında ki bu hastanede tuhaf yaratıklarla ve paranormal olaylar ile karşılaştıkça hop oturup hop kalkıyorduk. Biraz daha detaya girersem oyun incelemesine geçmiş olacağım o yüzden şimdilik burada kesiyorum zaten oyun hakkında bilmeniz gereken de hemen hemen bu kadar.

( Oyun kanalı açacağım o zaman belki bu oyun hakkında detaylı bir video yaparım. Uzun zamandır yazmayınca tutamıyorum kendimi sevgili okuyucular kusura bakmayın)

Evet bu kadar espirili dille anlattığım yeter konunun da dışına çıkmamak için gelelim işin korku kısmına. (Baştan uyarımı yapayım buradan sonrasını korku hikayelerinden etkilenenler için tavsiye etmiyorum.)

Outlast oyununda geçen bu enteresan yerin gerçek adı Waverly Hills Sanatorium. Amerika’nın Kentucky eyaletinde bulunan bu yer 1910 yılında hizmete açılmış. O zamanlar ölümcül bir hastalık olan Tüberküloz bir çok insanı esir almış ve bu hastalığa yakalanan insanlar oldukça uzak bir yerde bulunan bu Sanatorium da tutuluyorlarmış ve yaklaşık 64.000 insan burada hayatını kaybetmiş. 1962 de kapatılan yer bir sene sonra akıl hastanesi haline getirilmiş ve hastalara kötü davranıldığı için 1982 de tekrar kapatılmış o günden sonra da tamamen sessizliğe bürünmüş bu dev yapı. Bu zaman zarfı içinde burada bir sürü korkunç olay gerçekleşmiş ve bu olayların nedeni hala açıklanamamış. Öyle korkunç bir yapıya sahipmiş ki normal insanlar gündüz bile buraya girmek istemiyorlarmış. 150 metrelik ölülerin arabalara taşındığı bir koridoru mevcut bu koridora ölüm koridoru denilmiş ve burada ki belgelerin çoğu bir çok yerde olduğu gibi yok edilmiş. Ayrıca 3. ve 5. katlarında paronormal olayların çok fazla olduğu söylenilmekte ve en meşhur odası 502 nolu oda. 1928 ve 1932 yıllarında bu odada çalışan iki tane hemşire bilinmeyen sebeplerden dolayı intihar etmişler. Burası 20. Yüz Yılın en büyük paranormal olaylarının yaşandığı yer ilan edilmiş ve dünyanın en hayaletli tek yeri olma ünvanına sahip. Öyle ki burada akıl hastanesi olduktan sonra da bir çok insan tuhaf bir şekilde ölmüş ve bu ölüm sebepleri de açıklanamamış. Buraya tur bile düzenlenmiyormuş fakat resmi internet sitesinden baktım geçtiğimiz 13 Kasım Cuma günü bir tur düzenlemiş tabi tuhaf bir olay oldu mu olmadı mı hakkında şimdilik bir bilgi yok. Fakat bir çok paronormal araştırmacı burada gece çok net bir şekilde hayalet resimleri çektiğini ve gündüzleri çığlık sesleri geldiğini savunuyorlar. Tabi yazının başında anlattığım gibi Outlast oyunu bu akıl hastanesinden esinlenerek yapılmış ayrıca 2006 da çekilmiş ve burada ki olayları anlatan Spooked: The Ghosts of Waverly Hills Sanatorium isimli bir film mevcutmuş. Birde mezarlık buluşmaları filmi bu olaylardan esinlenerek çekilmiş ve filmin başından gerçek bir hikayeden alıntıdır uyarısı yapılıyormuş. Bu filmleri en kısa zamanda izlemeyi düşünüyorum. Ayrıca oyunun ve bu yapının resimlerini karşılaştırdığınız zaman özellikle ikizleri sizde burada ki olaylara inanacaksınız. Şimdilik sizleri bir kaç fotoğraflar ile baş başa bırakıyorum ve görüşmek üzere diyorum.

Fotoğraflar bir kaç gün içinde eklenecektir.

Not: Filmleri izlediğim ve çeşitli bilgilere ulaştığım zaman bu yazıyı güncelleyeceğim.

İmage: 
Oy ver:
loading
3.5(42 oy)