Karadedeler Olayı

Vikipedia 'dan alınmıştır

Yapımcı şirket tarafından belgesel olarak nitelenen film 1989 yılının ocak ayında meydana geldiği iddia edilen bir olayı konu alır. O ay haber ajansları K... ilinin D... köyünde köylülerin hava karardıktan sonra cinî varlıklar gördüklerini ve o günden sonra havanın kararması ile köylülerin korkudan sokaklara çıkamadıklarını haber geçmiştir. Bu haber o dönem gazetelerin küçük bir bölümünde küçük puntolar ile yayımlanmıştır.

Bu olay aynı günlerde okuldan yeni mezun olmuş bir gazeteci olan H. B.'nin de ilgisini çekmiş ve genç gazeteci olayı araştırmak için D... köyüne gitmiştir. Köyde onbir gün geçiren H. B. köye vardığında köylüler ile röportaj yapmış ve bu röportajları kamerası ile kayda almıştır. Röportajları sırasında köylüler esrarengiz varlıklar gördüklerini ifade etmişler ve genç gazeteciyi köyde kalmaya ikna etmişlerdir. Fakat köyde geçirdiği süre zarfınca hiçbir anormal olay ile karşılaşmayan H. B. köyden ayrılmaya karar vermiş, fakat köylülerin ısrarı üzerine kamerasını köydeki 14 yaşındaki bir çocuğa bırakmıştır. Çocuk eğer köyde olağandışı bir şey olursa kamerayla kaydedecek, daha sonra da kasetleri gazeteciye verecekti.

Gazeteci köyden ayrıldıktan üç gün sonra gece vaktinde sivil giyimli dört jandarma tarafından İstanbul'daki evinden köyde çektiği kasetler ile birlikte alınarak L... ilçesinin jandarma komutanlığına getirilmiş ve Jandarma Komutanı Kıdemli Yüzbaşı A. S. tarafından sorgulanmıştır. Kamera ile kaydedilen sorgunun nedeni köydeki üç evde yaşayan yedi kişinin kısmen parçalanarak öldürülmesi ve bir evin duvarına Arap alfabesi ile H. B.'nin isminin kan kullanılarak yazılmasıydı. Ölen kişiler arasında H. B.'nin kamerayı bıraktığı çocuk da bulunmaktaydı.

Meydana gelen bu olay bölge halkı arasında korku ve paniğe yol açmaması için olay köylülere bir cinnet vakası olarak aktarılmıştır. Cenazeler sadece köylülerin ve jandarmanın katılımıyla büyük bir gizlilikle köy mezarlığına defnedilmiş, köylülerin çoğu ise bu olaydan sonra köyü terk etmiştir.

Sorgusu tamamlandıktan sonra serbest bırakılan H. B.'nin giysileri, botları, not defteri ve kişisel eşyaları 3 Şubat 1989 salı günü D... köyünün civarındaki ormanda bulundu; kendisi ise asla bulunamadı.

H. B.'yi sorgulayan Yüzbaşı A. S. ise bu olaydan bir sene sonra eşinden boşandı ve psikolojik bir rahatsızlıktan dolayı malulen emekli oldu. Yine ayni sene İstanbul’a yerleşerek tedavi görmeye başladı. 2006 yılında 59 yaşındaykense geçirdiği bir bunalım sonucu kendine ait silahla başına tek el ateş ederek intihar etti. Yüzbaşının kızı S. F. babasının ölümünden sonra özel kasasını açmış ve kasa içerisinde üç zarf bulmuştur. Zarfların bir tanesinde siyah beyaz fotoğraflar diğer ikisinde ise kayıp gazeteci H. B.'ye ait bir not defteri, 1989 yılına ait gazete kupürleri ve üç adet video kaset vardı. Kasetlerin üzerinde yazan tek şey; "Karadedeler Olayı 1989"du.

İlk video kayıtları H. B’nin köylüler ile röportajını, ikincisi ise H. B’nin babası tarafından sorgulanmasını içeriyordu. Üçüncü ve son video ise köylü çocuğun çektiği görüntülerden oluşuyordu. S. F.'nin kasetlerin şokunu üzerinden atması birkaç yıl sürmüş, 2009 yılında ise maddi zorluğa düşerek kasetleri satmak zorunda kalmıştır.

Not: Bundan sonra okuyacağınız yazı tamamen bana aittir.

Olay hakkındaki araştırmam.

Bir arkadaşım bana uzun zamandır bu olaydan bahsetmekteydi. Uzun bir müddettir korku araştırması yaptığımdan dolayı bu konuylada ilgilenmeyi düşündüm. Hatta arkadaşım bunun filmi bile çekildi gerçekten böyle bir projeyi ben yapmayı düşünüyordum dedi. Bunun üzerine işe filmi izlemekle koyuldum. Yaklaşık yarım saat kadar filmi aradıktan sonra buldum ve aldım. Karanlık bir ortamda pür dikkat izledim ve gerçekten etkileyici buldum. İşin ilginç yanı filmi eleştiremiyorum çünkü yapımcılarında dediklerine göre film aslında çekilmedi sadece gerçek görüntüler birleştirildi yani bu bir kurgu değil. Bu durum birçok insanın olduğu gibi benimde kafamı karıştırdı.Yaptığım uzun bir araştırmadan sonra çok çok sağlıklı bir belgeye ulaşamadım. Bazı insanlara göre bu tamamen gerçek bir olay hatta buna benzer durumları yaşayanlar bile var. Bazı insanlara göre bu sadece bir senaryodan ibaret. Bazı insanlara göre bu aslında jandarmanın işi köyü ele geçirmek için böyle tezgahlar düzenlediler hatta ve hatta bazı insanlara göre bu aslında uzaylı saldırısı. Yani sizin anlyacağınız her kafadan bir ses çıkıyor. Fakat beni düşündüren nokta film hakkında bu kadar hurafe çıktı ama neden detaylıca bu olayı araştır mıyorlar?

Gerçekten üzücü ve bir o kadarda ilginç bir olay.Bu işin altında yatan bir gerçek var er yada geç meydana çıkacaktır.Ayrıca bu konudaki araştırmalarımı sürdüreceğim ve yeni bilgilere ulaştıkça sizlerle paylaşacağım.

Oy ver:
loading
4(24 oy)