Dracula (Kazıklı Voyvoda)

Herkese merhaba. Vampirler diğer bir deyişle karanlığın çocukları yıllardır gerek anlatılan efsaneler ile gerek beyaz perde ile gerekse video oyunları ile evlerimize konuk olmaktalar. Yıllardır süren bu esrarengiz karakterler kimilerine göre gerçek ve haklarında bir sürü araştırma var kimilerine göreyse saçmalık ve hayal ürününden başka bir şey değil. İster gerçek olsunlar ister hayal ürünü sonuçta bir şekilde kabul ettik onları işte. Genellikle uzun saçlı pardesülü ve karizmatik bir şekilde tasvir edilen bu arkadaşlara genç kızlar oldukça keskin vücut hatlarına sahip, güzel mi güzel, çekici mi çekici bayan versiyonlarına erkekler hasta oldu. Sonuç olarak efendim vampirler zaten hayatımızın bir parçası. Özellikle korku severlerin favorileri arasındadırlar. Neyse lafı daha fazla uzatmadan geleyim en efsane vampirimize yani Dracula 'ya.

Dracula Bram Stoker tarafından 1890 lı yıllarda yazılmaya başlanmıştır. Roman Dracula'yı yok etmeye çalışan bir grup insanı konu alır. Meşhur canavar avcımız Van Helsing de romanda yer almaktadır. Fakat filminde ya da çeşitli tasvirlerinin aksine Van Helsing sadece bilgili ve yanında kılıç taşıyan bir adamdır. Dracula çoğu yerde Transilvanya canavarı olarak da geçmektedir. III. Vlad Osmanlı Döneminde Osmanlılara esir düşmüş daha sonra Transilvanya ya vali olarak atanmış ve ilk başlarda Osmanlılara vergilerini ödese de daha sonra Avrupa İttifakına katılıp Osmanlılara baş kaldırmıştır. Draculanın tasviri genellikle ince ve uzun boylu birisi kulaklarının ucu sivri, burnunun uzunca bir yapıda olduğu, dudakları dolgun, gözlerinin kırmızı ve dişlerinin sivri olduğu söylenmektedir. Yanakları da solgundur. Bu bilgilere bakıldığında III. Vlad ın tasvirleri Dracula 'ya çok uymaktadır.

Kaynak: Vikipedia.

Benim çeşitli yerlerden edindiğim bilgilere gelirsek;

Drac - Dracul: Romanya da Ejderha anlamına gelmektedir.

Ayrıca efendim yukarıda bahsettiğim Vlad tarihte Kazıklı Voyvoda olarak bilinmektedir. Bunun sebebi kurbanlarını kazığa oturtup karşılarına geçip onları izlemektedir. Ayrıca Transilvanya da bulunun meşhur Dracula şatosunda çeşitli işkence aletleri bulunmaktadır. Sadist bir adam olduğu söylenen Vlad 'ın şatosuna baktığımızda bunu anlamak hiç de güç değil. Anlatılan bir hikayeye göre Transilvanya nın en zengin ve en korkulan adamıdır. Bir gün yardımcısı ona gelip; siz çok zenginsiniz fakat bu şehirde çok fazla fakir var bana soracak olursanız herkesin karnının doyması lazım fakir kalmaması lazım der. Vlad bunun üzerine başka bir şatosunda bir yemek verir. İnsanları oraya toplar ve herkes yemek yerken bütün kapıları pencereleri kilitletip şatoyu yakar. Yardımcısına da; bak artık kimse zor durumda kalmadı der. Ayrıca kardeşi bir pederdir ve sırf ondan korkmadığı için kardeşini öldürememiştir. Vlad 'ın canilikleri akıl almaz boyuttadır. insanlara acı çektirmekten zevk almaktadır ve öldürdüğü insanların kanını içiyordur. Çeşitli sebeplerden şatosuna giden insanların hiç biri canlı olarak çıkamamıştır. Filmlerinde de gördüğümüz gibi aslında kendisini çok iyi birisi olarak tanıtan vampirimiz kurbanlarını feci şekilde öldürmektedir ve herkesin ondan korkmasını istiyordur. Ayrıca o zamanlar Osmanlı İmparatorluğunda Fatih Sultan Mehmet hüküm sürmektedir. Bu olayları duyunca iki elçi gönderip Vlad 'ı uyarır fakat bu elçileri de kazığa oturtup başlarını Osmanlı İmparatorluğuna gönderir. Bunun üzerine Fatih Sultan Mehmet çok büyük bir ordu gönderir. Bunun haberini alan Vlad kaçar fakat Solaklar yani Osmanlı İmparatorluğunun askerleri tarafından yakalanıp öldürülür. Ölmesi üzerine de çeşitli söylentiler vardır hatta ölmediğine dair rivayetler bile vardır.

Bahçesinden çıkarılan cesetlerin genellikle bütün kanları akıtılmış, kalplerine kazık saplanmış ve kafaları kesilmiş halde bulunmuşlardır. Ayrıca bazı cesetlerin boynunda diş izleri de mevcuttur.

Bazı rivayetlere göre Vlad kara büyü yapmasını öğrenmiş ve bu sayede uzun yıllar hayatta kalabilmiştir. Hatta yarasa, kurt, fare gibi çeşitli hayvanların kılığına girebildiği, dumana benzer bir şeye dönüşebildiğini, insanların geçemeyeceği yerlerden geçebildiğini iddia edenler vardır. Bir çoğumuz için bunlar elbette efsane fakat adımız kadar gerçek olan bir şey var ki o da bu adamın yaptıkları. İlk fırsatta Transilvanya ya gidip şatosunu görmek istiyorum. Ayrıca çok sevdiğim bir kardeşim gidip gördü ve isteğim üzerine kendi çektiği resimleri bana attı. Bu ürkünç yer günümüzde bile korkunçluğunu ve esrarengizliğini koruyor ve hala dünyanın en tekinsiz mekanları içinde yer alıyor. Özetle Dracula 'yı hepimiz bir şekilde biliyoruz. Evet bir o kadar karizmatik ve bir o kadar ürkütücü bu karakterimizin yeni başlayan birde dizisi mevcut. Ayrıca bizzat Draculayı anlatan bir video oyunu geçtiğimiz ay piyasadaki yerini aldı. Castlevania Lord of Shadow 2. Oyunlarla arası iyi olanlara bu oyunu ilk serisinden başlayıp oynamasını tavsiye ediyorum. Gabriel Belmont adlı karakterimizin başından geçenleri ve şeytanı yenerek Dracula ya dönüşmesini anlatıyor. Doğal olarak ikinci oyununda Yani Lords of Shadow 2 de bizzat Dracula yı kontrol ediyoruz. Fakat 2. oyun ilk oyuna kıyasla pek beğenilmedi genede bir araştırın derim.

Dünyamız çok ilginç fakat insanlar daha da ilginç diyor bir başka yazıda görüşmek dileklerim ile sizleri Dracula 'nın şatosu ile baş başa bırakıyorum. Ayrıca en sonda ki resimler Dracula 'nın bahsettiğim oyununa ve dizisine ait resimlerdir.

DraculaDraculaDraculaDraculaDraculaDraculaDraculaDraculaDraculaDraculaDraculaDraculaDraculaDraculaDraculaDraculaDraculaDraculaDraculaDraculaDraculaDraculaDraculaDracula

Oy ver:
loading
3.5(11 oy)